Projekt pt" Polsko - czeska podróż po Europie.” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.
Ramy finansowe mikroprojektu zgodne z umową PL110/1597/2018/INT
z 12 października 2018r.:
Całkowite wydatki kwalifikowalne mikroprojektu wynoszą: 13 149,15 EUR
Dofinansowanie z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego:
11 176,77 EUR tj. 85%
Współfinansowanie z Budżetu Państwa: 657,45 EUR, tj. 5%
Wkład własny: 1 314,93 EUR, tj. 10%
Cele projektu:
Mirosława Twardzikkoordynator projektu
Film z warsztatów tanecznych: kliknij TUTAJ
25 kwietnia grupa uczniów klasy szóstej pojechała z opiekunami do czeskiej szkoły partnerskiej w Brance u Opavy, aby uczestniczyć w kolejnym działaniu projektu pod tytułem „Polsko – czeska podróż po Europie”.
Po serdecznym powitaniu uczestnicy obejrzeli film, w którym przedstawione zostały najważniejsze informacje na temat "odwiedzanego" kraju europejskiego, czyli Niemiec. Następnie uczniowie losowo zostali przydzieleni do siedmioosobowych polsko – czeskich grup i zapoznali się z wylosowaną baśnią. Zadaniem uczestników było napisanie scenariusza przedstawienia i pokazanie swojego „teatrzyku” pozostałym uczestnikom działania w języku czeskim, polskim lub też niemieckim. Praca w grupach była bardzo intensywna, a efekty dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń. Po zakończeniu przedstawień wszyscy przenieśli się na szkolne podwórko, gdzie w promieniach słońca udali się na zasłużony odpoczynek. Część uczniów spędziła ten czas na meczu piłki nożnej lub innych zabawach sportowych, a część odpoczywała na kocykach, rozmawiając lub grając w UNO. W tym czasie przygotowany został też posiłek, który składał się między innymi z regionalnych niemieckich potraw, takich jak: sałatka bawarska, kiełbaski norymberskie czy precle.
Podsumowaniem działania było przedstawienie wcześniej przygotowanych prezentacji na temat najpopularniejszych bajek polskich i czeskich. Dzieci zobaczyły też fragmenty niektórych bajek. Uczniowie z Rzuchowa przygotowali wystawkę przywiezionych ze sobą książek z bajkami, a dzieci ze szkoły z Branki zaprezentowały wcześniej stworzone prace plastyczne związane tematycznie z bajkami.
Po wręczeniu wszystkim uczestnikom nagród oraz gadżetów pożegnaliśmy się i udaliśmy się w drogę powrotną. To było bardzo udane spotkanie!
Mirosława Twardzik
22 i 23 maja 2019 r. odbyło się dwudniowe, ostatnie działanie projektu „Polsko – czeska podróż po Europie” pod hasłem Sprawnościowy rajd rowerowy na pograniczu dwóch kultur. Tym razem podczas realizacji projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa uczniowie szkół podstawowych z Rzuchowa oraz Branki u Opavy odwiedzili Holandię oraz podziwiali przygraniczne meandry rzeki Odry.
W pierwszym dniu polsko – czeskiej podróży pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zorganizowano rowerowy tor przeszkód. Uczniowie w mieszanych zespołach 6 – osobowych pokonywali jego elementy na czas. Wyłowiono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody w postaci liczników rowerowych, pompek, kasków i oświetlenia. Następnie dzieci poznały historię powstania roweru, jego budowę w językach polskim i czeskim oraz rozwiązywały quiz wiedzy o Holandii słynącej z dużej ilości ścieżek rowerowych. Poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla oraz rozdanie gadżetów promocyjnych zwieńczyło pierwszy dzień realizowanego projektu. Ze względu na trudne warunki pogodowe uczniowie nie spędzili nocy w przygotowanych zgodnie z planem namiotach, ale mogli spędzić w nich trochę czasu na wesołych rozmowach i grach.
Kolejny, majowy poranek niestety powitał nas deszczem. Po porannej toalecie i obfitym śniadaniu uczestnicy projektu wyruszyli na trasę rajdu rowerowego po pograniczu polsko – czeskim. W trakcie rajdu zatrzymaliśmy się przy wieży widokowej w Chałupkach. Dzieci chętnie wspięły się na szczyt, aby podziwiać piękno otaczającej przyrody. Nie obyło się bez ekstremalnych przygód – przekonaliśmy się jak groźnym i niebezpiecznym żywiołem może być woda. Cali i zdrowi, no może trochę przemoknięci, dotarliśmy na obiad, gdzie podczas rozmów padły deklaracje dalszej współpracy. W tak optymistycznych nastrojach pożegnaliśmy się z naszymi czeskimi partnerami.
Anna Adamczyk
Izabela Wszołek
Mirosława Twardzik, koordynator projektu