"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej". Janusz Korczak

"Polsko - czeska podróż po Europie"

 

PROJEKT „POLSKO – CZESKA PODRÓŻ PO EUROPIE”

 

 plakat_b2jpg [300x420]

 

Projekt pt" Polsko - czeska podróż po Europie.” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.
 20 listopada odbyło się pierwsze działanie polsko - czeskiego projektu realizowanego przez Zespół Szkolno - Przedszkolny  w Rzuchowie oraz partnerską szkołę w Brance u Opavy. Projekt pod nazwą: "Polsko - czeska podróż po Europie" jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Budżetu Państwa RP.
   Pierwsze wspólne działanie odbyło się w Rzuchowie, wzięło w nim udział 30 uczniów z klasy czwartej i piątej z Polski i Czech. Podróż po Europie rozpoczęliśmy od Austrii, spotkanie przebiegało pod hasłem "Polsko - czeskie spotkanie z walcem wiedeńskim".
   Uczniowie zostali podzieleni na dwie mieszane grupy. Każda z nich brała udział w warsztatach muzycznych i tanecznych. W czasie zajęć muzycznych dzieci ćwiczyły grę na dzwonkach chromatycznych do fragmentu utworu Johana Straussa "Nad pięknym modrym Dunajem", a także poznawali sylwetki i utwory polskich i czeskich kompozytorów epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki,  Bedřicha Smetany i Antonína Dvořáka. Podczas warsztatów tanecznych uczniowie zmagali się z nauką walca wiedeńskiego, który został zaprezentowany na zakończenie działania.
   To był dla wszystkich dość wyczerpujący dzień, ale do domów wracaliśmy zadowoleni i uśmiechnięci, pełni nowych doświadczeń i wrażeń. W kolejnych działaniach odwiedzimy Niemcy i Holandię.
 Mirosława Twardzik
koordynator projektup1100497jpg [300x225]


p1100507jpg [300x225]


p1100534jpg [300x225]


p1100554jpg [300x225]


p1100499jpg [300x225]


p1100526jpg [300x225]


p1100530jpg [300x225]


p1100590jpg [300x225]


Film z warsztatów tanecznych: kliknij TUTAJ


 

Polsko - czeski teatr pacynkowy - baśnie braci Grimm

 

 

25 kwietnia grupa  uczniów klasy szóstej pojechała z opiekunami do czeskiej szkoły partnerskiej w Brance u Opavy, aby uczestniczyć w kolejnym działaniu projektu pod tytułem „Polsko – czeska podróż po Europie”.

Po serdecznym powitaniu uczestnicy obejrzeli film, w którym przedstawione zostały najważniejsze informacje na temat "odwiedzanego" kraju europejskiego, czyli Niemiec. Następnie uczniowie losowo zostali przydzieleni do  siedmioosobowych polsko – czeskich grup i zapoznali się z wylosowaną baśnią. Zadaniem uczestników było napisanie scenariusza przedstawienia i pokazanie swojego „teatrzyku” pozostałym uczestnikom działania w języku czeskim, polskim lub też niemieckim.  Praca w grupach była bardzo intensywna, a efekty dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń. Po zakończeniu przedstawień wszyscy przenieśli się na szkolne podwórko, gdzie w promieniach słońca udali się na zasłużony odpoczynek. Część uczniów spędziła ten czas na meczu piłki nożnej lub innych zabawach sportowych, a  część odpoczywała na kocykach, rozmawiając lub grając w UNO. W tym czasie przygotowany został też posiłek, który składał się między innymi z regionalnych niemieckich potraw, takich jak: sałatka bawarska, kiełbaski norymberskie czy precle.

Podsumowaniem działania było przedstawienie wcześniej przygotowanych prezentacji na temat najpopularniejszych bajek polskich i czeskich. Dzieci zobaczyły też fragmenty niektórych bajek. Uczniowie z Rzuchowa przygotowali wystawkę przywiezionych ze sobą książek z bajkami, a dzieci ze szkoły z Branki zaprezentowały wcześniej stworzone prace plastyczne związane tematycznie z bajkami.

Po wręczeniu wszystkim uczestnikom nagród oraz gadżetów pożegnaliśmy się i udaliśmy się w drogę powrotną. To było bardzo udane spotkanie!

 

Mirosława Twardzik

 

DBI