"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej". Janusz Korczak

Aktualności

27 maja 2019 01:10 | Aktualności

Sprawnościowy rajd rowerowy na pograniczu dwóch kultur

22 i 23 maja 2019 r. odbyło się dwudniowe, ostatnie działanie projektu „Polsko – czeska podróż po Europie” pod hasłem Sprawnościowy rajd rowerowy na pograniczu dwóch kultur. Tym razem podczas realizacji projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa uczniowie szkół podstawowych z Rzuchowa oraz Branki u Opavy odwiedzili Holandię oraz podziwiali przygraniczne meandry rzeki Odry.
W pierwszym dniu polsko – czeskiej podróży pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zorganizowano rowerowy tor przeszkód. Uczniowie w mieszanych zespołach 6 – osobowych pokonywali jego elementy na czas. Wyłowiono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody w postaci liczników rowerowych, pompek, kasków i oświetlenia. Następnie dzieci poznały historię powstania roweru, jego budowę w językach polskim i czeskim oraz rozwiązywały quiz wiedzy o Holandii słynącej z dużej ilości ścieżek rowerowych. Poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla oraz rozdanie gadżetów promocyjnych zwieńczyło pierwszy dzień realizowanego projektu. Ze względu na trudne warunki pogodowe uczniowie nie spędzili nocy w przygotowanych zgodnie z planem namiotach, ale mogli spędzić w nich trochę czasu na wesołych rozmowach i grach.
Kolejny, majowy poranek niestety powitał nas deszczem. Po porannej toalecie i obfitym śniadaniu uczestnicy projektu wyruszyli na trasę rajdu rowerowego po pograniczu polsko – czeskim. W trakcie rajdu zatrzymaliśmy się przy wieży widokowej w Chałupkach. Dzieci chętnie wspięły się na szczyt, aby podziwiać piękno otaczającej przyrody. Nie obyło się bez ekstremalnych przygód – przekonaliśmy się jak groźnym i niebezpiecznym żywiołem może być woda. Cali i zdrowi, no może trochę przemoknięci, dotarliśmy na obiad, gdzie podczas rozmów padły deklaracje dalszej współpracy. W tak optymistycznych nastrojach pożegnaliśmy się z naszymi czeskimi partnerami.

Anna Adamczyk

Izabela Wszołek

Mirosława Twardzik, koordynator projektu

Przeczytano: 278 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Nie truj sąsiada
DBI 2020