"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej". Janusz Korczak

Aktualności

29 kwietnia 2019 06:02 | Aktualności

Polsko - czeski teatr pacynkowy - baśnie braci Grimm

 

25 kwietnia grupa  uczniów klasy szóstej pojechała z opiekunami do czeskiej szkoły partnerskiej w Brance u Opavy, aby uczestniczyć w kolejnym działaniu projektu pod tytułem „Polsko – czeska podróż po Europie”.

Po serdecznym powitaniu uczestnicy obejrzeli film, w którym przedstawione zostały najważniejsze informacje na temat "odwiedzanego" kraju europejskiego, czyli Niemiec. Następnie uczniowie losowo zostali przydzieleni do  siedmioosobowych polsko – czeskich grup i zapoznali się z wylosowaną baśnią. Zadaniem uczestników było napisanie scenariusza przedstawienia i pokazanie swojego „teatrzyku” pozostałym uczestnikom działania w języku czeskim, polskim lub też niemieckim.  Praca w grupach była bardzo intensywna, a efekty dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń. Po zakończeniu przedstawień wszyscy przenieśli się na szkolne podwórko, gdzie w promieniach słońca udali się na zasłużony odpoczynek. Część uczniów spędziła ten czas na meczu piłki nożnej lub innych zabawach sportowych, a  część odpoczywała na kocykach, rozmawiając lub grając w UNO. W tym czasie przygotowany został też posiłek, który składał się między innymi z regionalnych niemieckich potraw, takich jak: sałatka bawarska, kiełbaski norymberskie czy precle.

Podsumowaniem działania było przedstawienie wcześniej przygotowanych prezentacji na temat najpopularniejszych bajek polskich i czeskich. Dzieci zobaczyły też fragmenty niektórych bajek. Uczniowie z Rzuchowa przygotowali wystawkę przywiezionych ze sobą książek z bajkami, a dzieci ze szkoły z Branki zaprezentowały wcześniej stworzone prace plastyczne związane tematycznie z bajkami.

Po wręczeniu wszystkim uczestnikom nagród oraz gadżetów pożegnaliśmy się i udaliśmy się w drogę powrotną. To było bardzo udane spotkanie!

 

Mirosława Twardzik

Przeczytano: 183 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Nie truj sąsiada
DBI 2020