Brać Górnicza świętuje razem z nami
Barbórka to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu świętej Barbary z Nikomedii. W tym dniu świętują także m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku, ołowiu i soli oraz zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.
W kalendarzu wydarzeń naszej szkoły już na stałe zagościły obchody tego pięknego święta. Tradycyjnie w ten dzień nasi uczniowie goszczą przedstawicieli jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. 2 grudnia zaproszonych górników powitaliśmy specjalnym programem artystycznym. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytując, tańcząc i śpiewając. Górnicy zostali zaproszeni w podróż po wielu krajach europejskich m.in. odwiedzili gorącą Hiszpanię, słoneczną Grecję, wesołe Czechy, rozbawione Włochy oraz roztańczone Niemcy. Jednak najbardziej podobało się im u nas na Śląsku. Po części artystycznej nadszedł czas na słodki poczęstunek – tradycyjny śląski kołacz.
Z okazji barbórkowego święta pragniemy złożyć wszystkim górnikom i ich rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.
Agnieszka Kłobuch