"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej". Janusz Korczak

Aktualności

24 marca 2020 20:04 | Aktualności

25 marca - Światowy Dzień Czytania Tolkiena


25 marca to Światowy Dzień Czytania Tolkiena - autora "Hobbita, czyli tam i z powrotem" i "Władcy Pierścieni". Pisarz ten spopularyzował literaturę fantasy.
John Ronald Reuel Tolkien to angielski pisarz, filolog i filozof chrześcijański, profesor University of Oxford. Żył w latach 1892 – 1973.

Tolkien jest twórcą najbardziej znanego w fantastyce literackiego świata - Śródziemia. Autorem trzech opowieści dziejących się w tym mitycznym świecie: eposu „Władca Pierścieni”, mitologii „Silmarillion” i baśni „Hobbit” oraz kilku krótkich form, opowiadań baśniowych niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią Legendarium Śródziemia.
Był profesorem języka staroangielskiego na uniwersytecie w Oxfordzie. Przez kilka lat pracował również na uniwersytecie w Leeds. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po pierwszej wojnie światowej, „Oxford English Dictionary”. Znał ponad 30 języków. Za dorobek naukowy i literacki otrzymał wiele nagród i honorowych doktoratów w Holandii, Irlandii, Anglii, Francji i Stanach Zjednoczonych oraz najwyższe wyróżnienie państwowe - Order Imperium Brytyjskiego, przyznawany najwybitniejszym brytyjskim twórcom i najsłynniejszym osobistościom.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena ustanowiono w 2003 roku. Zachęcamy dzisiaj młodzież do przeczytania fragmentu wybranego dzieła Tolkiena.

 

Przeczytano: 22 razy. Wydrukuj|Do góry

Nie truj sąsiada
DBI 2020