"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej". Janusz Korczak

Aktualności

14 kwietnia 2019 09:27 | Aktualności

I miejsce w dwóch kategoriach w XV Międzygminnym Konkursie Gwary „Nasza śląsko mowa”

9 kwietnia 2019r. trzy uczennice naszej szkoły wzięły udział w XV Międzygminnym Konkursie Gwary „Nasza śląsko mowa”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Pstrążnej. W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół Gminy Lyski oraz Gminy Kornowac. Celem konkursu jest popularyzacja kultury naszego regionu. Jury w trakcie oceny  uczniów brało pod uwagę: modulację głosu, wyrazistość, interpretację i ogólny wyraz artystyczny.

            Uczennica klasy czwartej naszej szkoły Oliwia Fura wystąpiła w kategorii „monolog”. Dziewczynka piękną śląską gwarą opowiedziała o zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi; przedstawiła tradycyjne śląskie obyczaje dotyczące świętowania Wielkiego Tygodnia od „polynia żuru w Wielko Środa” do poniedziałkowego „śmiyrgustu”. Za swój występ zdobyła I miejsce.

            W kategorii „piosenka” w duecie wystąpiły czwartoklasistki: Ewelina Piela i Hanna Twardzik, którezaśpiewały śląską pieśń „Pisali chłopcy”. Wszystkie nasze uczennice zaprezentowały się w tradycyjnych śląskich strojach. Dziewczynki za piosenkę otrzymały ex aequo z dwoma uczestniczkami z sąsiednich szkół I nagrodę. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów i serdecznie im gratulujemy.

T. Koczy

Przeczytano: 233 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Nie truj sąsiada
DBI 2020