AAA
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rzuchowie
"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej". Janusz Korczak

"Polsko - Czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu"

26 października 2016

RUSZYŁ PROJEKT „POLSKO – CZESKA PROMOCJA ZDROWIA, EKOLOGII I SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU”!

 

Pierwsze działanie projektu „Polsko – czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu” odbyło się pod hasłem „Kulinarna przygoda ze zdrowiem” i miało na celu integrację uczniów, łączenie umiejętności praktycznych z zabawą, a przede wszystkim promocję zdrowego odżywiania oraz rozwijanie poczucia estetyki i pomysłowości kulinarnej. We współpracy z restauracją „Zodiak” został zorganizowany turniej kulinarny, w którym uczniowie w mieszanych, polsko – czeskich trzyosobowych zespołach przygotowywali przystawkę, sałatkę oraz deser na bazie zdrowych produktów: owoców, warzyw, ziół, jogurtów itp. Każdy zespół miał swoje stanowisko pracy i samodzielnie musiał wybrać produkty do przygotowania potrawy. Produkty były ustawione na osobnym stoliku, a czas na wykonanie przystawki, sałatki i deseru był ograniczony do 30 minut. Uczniowie  pracowali pod fachowym okiem profesjonalnego kucharza oraz pod czujną obserwacją jury. Po każdym wykonaniu potrawy następowała jej ocena w skali punktowej. Liczył się smak, sposób podania, porządek na stanowisku pracy oraz podział zadań w zespole. Pan kucharz przyznawał jeden dodatkowy punkt dla drużyny, która jego zdaniem najlepiej przygotowała swoje danie. Na koniec wyłoniono zwycięzców i wręczono im atrakcyjne nagrody. Atmosfera towarzysząca temu kulinarnemu konkursowi była bardzo przyjemna, pełna emocji i satysfakcji. Okazało się, że podczas takich przedsięwzięć nie ma żadnych barier w komunikacji.

Projekt pt" Polsko - Czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu.” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.

 

20161025_090311.jpg [1000x562] 

 

 

p1060303.jpg [300x225]

 

 

 p1060342.jpg [300x225]

 

 

 

p1060361.jpg [300x225] 

 

 

p1060386.jpg [300x225]    

Izabela Wszołek,

Anna Adamczyk,

Mirosława Twardzik – koordynator projektu


01 grudnia 2016 

Polsko - Czeski Turniej Zdrowotny

 

29 listopada piętnaścioro uczniów klasy I i III wzięło udział w drugim działaniu projektu realizowanego w  ramach Funduszu Mikroprojektów 2014 - 2020 w Euroregionie Silesia  pt. "Polsko - Czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu". Projekt ten realizujemy wspólnie z naszym partnerem - szkołą w Brance u Opavy.Tym razem organizatorem działania - Turnieju Zdrowotnego - byli nasi partnerzy, którzy zaprosili nas do Branki u Opavy.W pierwszej części  działania uczniowie zostali losowo podzielenie na cztery polsko - czeskie drużyny. Przygotowane zostały do rozegrania cztery konkurencje:- przygotowanie surówki z marchwi i jabłka  - konkurencja, w której najważniejsza była szybkość wykonania;- przygotowanie soku z pomarańczy - ważny był czas wykonania oraz ilość otrzymanego soku;- wykonanie rysunku  z "ożywionymi" warzywami i owocami w roli głównej;- dekoracja stołu.Każda drużyna otrzymywała punkty za kolejne konkurencje. Na zakończenie tej części działania wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni za włożony trud. Trzeba przyznać, że zaangażowanie dzieci było ogromne, niektóre z nich nie zważając  na liczne kontuzje z pasją i zaciętością kontynuowały wykonywanie zadań. Dzieci ze smakiem zjadły przygotowaną przez siebie surówkę i wypiły pyszny sok z pomarańczy.Po smacznym obiedzie obejrzeliśmy  prezentację  na temat owoców egzotycznych. Uczniowie  mieli okazję skosztować niektórych z nich,  a także poznać ich nazwy w języku czeskim. Następnie wysłuchaliśmy  prelekcji dotyczącej walorów zdrowotnych tych owoców,  a także nauczyliśmy się robić nutellę z owoców. Była naprawdę przepyszna, a co najważniejsze, nie zawierała ani grama sztucznych cukrów, tylko naturalne pochodzące z owoców.Celem turnieju było utrwalenie zasad zdrowego odżywiania, kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie, propagowanie zdrowego stylu życia, a także integracja dzieci oraz nauka współpracy w grupie.Nie od dziś wiadomo, że jedzenie warzyw i owoców od najmłodszych lat jest ważnym elementem zdrowego stylu życia. Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi będą o tym pamiętać i odtąd częściej sięgną po owoc zamiast po kawałek czekolady.To było na pewno udane i owocne spotkanie Mrugnięcie.

              

            

            

            

Mirosława Twardzik, koordynator projektu


23 marca 2017 05:02

Przedszkolaki z wizytą w "Świecie dzieci" w Ostravie- Vitkowicach

21 marca grupa przedszkolaków wyjechała na wycieczkę do Ostrawy - Vitkovic. Było to kolejne  polsko - czeskie działanie związane z realizacją projektu "Polsko - czeska promocja zdrowia, ekologii  i spędzania wolnego czasu". Od samego początku naszym milusińskim towarzyszyły ogromne emocje. W czasie podróży busem dzieci podziwiały budząca się do życia przyrodę i wypatrywały marzanny.

Pierwszym punktem wyjazdu była Branka u Opavy, gdzie po przywitaniu się z naszymi partnerami, wsiedliśmy do dużego autokaru i pojechaliśmy do Dolnego Oblastu Ostrava - Vitkovice. Jest to kompleks dawnej huty żelaza (obecnie zabytek narodowy), który od kilku lat przechodzi stopniową rewitalizację. Znajduje się tu m.in.: interaktywne muzeum "Wielki Świat Techniki", sala koncertowa, a także nowoczesne centrum nauki i techniki, z wystawami tematycznymi: „Świat dziecka”, „Świat nauki i wynalazków”, „Świat cywilizacji”, „Świat przyrody”.

Polsko - czeska grupa odwiedziła ekspozycję "Świat dziecka". To sala zabaw, w której umieszczono świat dorosłych w miniaturze. Znajdują się tu: pralnia, kuchnia, warzywniak, gabinet lekarski, krowa, bajkowy las, wodny świat, plac budowy, studio telewizyjne, sala nagrań, autoserwis, labirynt.

Dzieci czuły się tu fantastycznie i bezpiecznie. Były zachwycone!

Po powrocie do Branki u Opavy czekał już na wszystkich pyszny obiad, a potem była jeszcze wspólna zabawa w przedszkolu. Przedszkolaki nie miały najmniejszego problemu z porozumiewaniem się, wszystko odbywało się bardzo naturalnie.

To było bardzo udane działanie. Dzieci wróciły do swoich domów pełne wrażeń!

20170321_100729.jpg [800x449]

 

20170321_101225.jpg [800x449]

 

20170321_111559.jpg [1000x562]

 

20170321_131432.jpg [1000x562]

 

wp_20170321_10_38_56_pro.jpg [300x168]

 

wp_20170321_10_42_00_pro.jpg [300x168]

 

wp_20170321_11_03_25_pro.jpg [1000x561]

 

wp_20170321_10_37_27_pro.jpg [1000x561]

 

wp_20170321_10_34_30_pro.jpg [561x1000]

Mirosława Twardzik, koordynator projektu

Marta Godawa

 


27 kwietnia 2017

Wyjazd uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rzuchowie na dwudniową wycieczkę do Czech w ramach projektu: „Polsko – czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu”

21 i 22 kwietnia 2017 roku odbyło się dwudniowe działanie: wycieczka do Flora Olomouc i Arboretum Nový Dvůr oraz sadzenie roślin - realizowane w ramach projektu „Polsko – czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu” współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.

W działaniu tym brali udział uczniowie klasy 5 ZSP Rzuchów i ich rówieśnicy - partnerzy projektu ze szkoły w Brance u Opavy oraz gościnnie uczniowie słowaccy z  Liptovskiego Hradoka, którzy współpracują ze szkołą w Brance u Opavy.

To międzynarodowe wydarzenie rozpoczęliśmy od odwiedzenia największej i najstarszej Wystawy Ogrodniczej „Flora Olomouc”. Uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć liczne wystawy kwiatów, krzewów ozdobnych, a także dwa ogrody botaniczne i palmiarnię oraz oranżerię z kaktusami, roślinnością subtropikalną i tropikalną.

Na terenie targów znajdowały się także liczne stoiska przedstawiające oferty turystyczne oraz punkty sprzedaży regionalnych produktów spożywczych.

W drugiej części dnia, po pysznym obiedzie, zaplanowana została wizyta w przepięknym, zajmującym aż 23 hektary powierzchni, arboretum Nový Dvůr. Ogród ten specjalizujący się w roślinach drzewiastych jest oddziałem Śląskiego Muzeum Ziemskiego.

Kompozycja ogólna ogrodu podporządkowana jest podziałowi na strefy geograficzne nazwane "Rośliny drzewiaste pięciu kontynentów". Znajdziemy tu zarówno ogromne sosny, cedry, gigantyczne różaneczniki, hortensje, magnolie, derenie, czereśnie, pigwowce, jaśminowce, jak i buki, jesiony, czy zrzucające jesienią igły metasekwoje. W szklarniach znajdują się rośliny tropikalne: kaktusy, liany, paprocie, bambusy, orchidee i inne piękne rośliny.

Dzień był naprawdę wyczerpujący, ale nasi uczniowie mieli w sobie tyle energii, że po krótkiej regeneracji (kolacja, "budowa" bazy noclegowej) znów byli gotowi na nowe atrakcje. W oczekiwaniu na zapadnięcie zmroku spontanicznie zorganizowali dyskotekę, w trakcie której odbyły sie pokazy układów tanecznych oraz wspólne tańce. A po zmroku odbył się ostatni punkt programu, czyli podchody (svíčkovaná). Mieszane grupy miały do wykonania zadania. Stanowiska  - punkty oświetlone świeczkami - znajdowały się wokół szkoły. Polecenia (np. wymienić miesiące, podać swoje imiona, wykonać zadanie matematyczne, itp) były napisane w języku angielskim, natomiast wykonać je należało w języku polskim, czeskim i słowackim. Wszystkie grupy spisały sie znakomicie.

Dzień dobiegał ku końcowi i nadeszła pora  snu. Dla uczniów była to również atrakcja, bo spaliśmy w szkole na wspólnej sali i piątoklasiści nie byliby sobą, gdyby i z tego faktu nie zgotowali jakieś fajnej zabawy - a więc na samo zakończenie dnia odbył się jeszcze szaleńczy wyścig w śpiworach. Potem oddaliśmy się już w objęcia Morfeusza.
Sobota była bardzo pracowitym dniem, ponieważ sadziliśmy krzewy i inne rośliny. Praca wrzała, podzieleni na grupy uczniowie: sadzili rośliny do donic, przygotowywali podłoże do sadzenia krzewów, a także wykonywali zabawne tabliczki z nazwami roślin. W całkowitym ukończeniu prac ogrodniczych przeszkodził nam obfity deszcz, więc w oczekiwaniu na obiad uczniowie integrowali się w świetlicy przy wspólnych zabawach oraz na zajęciach z języka angielskiego.

Nasze działanie zakończyliśmy wspólnym, typowo czeskim obiadem. Po pamiątkowym zdjęciu pożegnaliśmy się z partnerami i wyruszyliśmy do Rzuchowa. I jak to powiedział jeden z naszych uczniów, zgodnie stwierdziliśmy, że mimo iż było SUPER!!!!, to "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej"...

 

 

 

 

http://cms-v1-files.superszkolna.pl/sites/764/wiadomosci/228719/fotos/orign/p1070315.jpg

 

 

 

 

 

Mirosława Twardzik, koordynator projektu

Marzena Kabała


 

27 kwietnia 2017

Wycieczka do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu-Oborze

 

27 kwietnia drugoklasiści z Rzuchowa wraz ze swoimi rówieśnikami z Branki u Opavy wybrali się na wycieczkę do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Wyjazd odbył się w związku z realizacją projektu „Polsko – czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu” współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.

Celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego oraz budowanie więzi emocjonalnej z przyrodą.

Arboretum to wydzielony obszar przyrodniczy, na którym prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Raciborskie Arboretum stanowi jedno z najcieplejszych obszarów w Polsce, ponieważ położone jest w strefie zaglądającego do nas przez Bramę Morawską klimatu śródziemnomorskiego.

W arboretum znajdziemy wiekowe dęby o czterometrowym obwodzie i cały zestaw niespotykanych roślin: cebulicę dwulistną, śnieżyczkę przebiśnieg czy zamokrzycę ryżową.

Pomimo niesprzyjającej pogody dzieci z zainteresowaniem zwiedziły Mini Zoo - dom dla przeróżnych zwierzaków, wśród których największą popularnością cieszyły się: kuc szetlandzki, osioł, kaczka z czterema nogami, przepiękny paw i wiele innych.  W trakcie spaceru uczniowie obserwowali także dżdżownice - za pomocą specjalnych pojemniczków zaopatrzonych w lupy.

Jednak tym, co najbardziej zachwyciło małych przyrodników, był Zaczarowany Ogród. Gigantyczna, zadbana i przebogata w roślinność konstrukcja pięciopłatkowego kwiatu z alejkami i iglastymi labiryntami. Jego kształt podziwialiśmy z wysokiej skarpy, żałując że pogoda nie pozwala nam na pełne skorzystanie z jego uroków.

Po wizycie w arboretum uczniowie pojechali do szkoły w Rzuchowie, aby po krótkim odpoczynku przystąpić do prac ogrodniczych. Dzieci zostały podzielone na cztery mieszane grupy. Zadaniem każdej z nich było wykonanie kompozycji kwiatowych w donicach. Pod czujnym okiem pani Izabeli Janczar uczniowie świetnie poradzili sobie z prawidłowym przygotowaniem podłoża, odpowiednim doborem kompozycji roślinnej, a także wyszukaniem w atlasach nazw łacińskich nasadzonych roślin.

Na zakończenie prac wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci żywej, aromatycznej roślinki - lawendy.

Po dobrze wykonanej pracy uczniowie z apetytem zjedli przygotowany dla nich posiłek - pieczone ziemniaki oraz grillowaną pierś z kurczaka z warzywami.

Trochę zmartwiła nas zimowa aura tego dnia, ale rozstając się z naszymi czeskimi partnerami zgodnie stwierdziliśmy, że to było bardzo udane spotkanie!

 
 
 
               p1070721.jpg [700x525]          

 

            p1070665.jpg [300x225]

 

             p1070605.jpg [300x225]

 

           p1070720.jpg [300x225]

 

Mirosława Twardzik, koordynator projektu

Izabela Janczar

 


 

05 maja 2017

Woda źródłem życia

 

W ramach projektu „Polsko-czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu” 4 maja w przedszkolu w Rzuchowie odbyło się działanie pt: „Woda źródłem życia”. Głównym celem tego działania było uświadomienie dzieciom znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt, roślin oraz rozwijanie kompetencji społecznych dzieci. W działaniu wzięło udział 12 osób z Polski oraz 12 osób z Czech. Nasze działanie rozpoczęliśmy o godzinie 9.45 od rozmowy na temat wykorzystania wody, przyczyn i skutków zanieczyszczenia oraz sposobów jej ochrony. Następnie wszystkie dzieci brały udział w „wodnych” doświadczeniach, dzięki którym dowiedziały się, jakie właściwości ma woda oraz dlaczego jedne przedmioty toną w wodzie, a inne utrzymują się na powierzchni. Omówiliśmy także obieg wody w przyrodzie oraz wsłuchiwaliśmy się w odgłosy wody i odgadywaliśmy poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz, burza). Wszystkie wykonywane przez nas zadania przeplatane były zabawami i tańcami (np. „Burza”, „Deszczyk”, „Podaj mi wodę”). Na koniec dzieci wspólnie wykonały plakat „Kropla wody źródłem życia, o nią dbamy i ją oszczędzamy” oraz indywidualnie „Niebieski obrazek”. Po zajęciach przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się „Wodna olimpiada”. Dzieci podzielone zostały na cztery drużyny i wzięły udział w rożnych konkurencjach (wodny slalom, kałuża, magiczna łyżka, kropelkowy wyścig). W trakcie zabaw uczestnicy mieli możliwość napicia się wody, aby uzupełnić płyny w organizmie oraz utrwalić nawyk picia wody. Po zajęciach sportowych udaliśmy się na obiad do Gościńca Zodiak. Po obiedzie wróciliśmy na salę gimnastyczną, gdzie czekały na dzieci następujące zestawy: Wodny stół - Zabawa w wędkowanie , Tor wodny Niagara oraz Stół wodny - statek piracki. Ponadto ustawione zostały dwa stoliki piknikowe przy których dzieci mogły kolorować, układać puzzle oraz grać w gry planszowe. O godzinie 14.00 przeszliśmy do jadalni, gdzie zostało przygotowane „Wodne przyjęcie” na którym dzieci miały okazję skosztować różnych bogatych w witaminy i minerały owoców ( np. jabłka, pomarańcze, kiwi, winogrona, śliwki). Po podwieczorku na sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie całego dnia oraz wręczenie medali „Wodny mistrz” wszystkim uczestnikom działania.
Marta Godawa

Koordynator projektu: Mirosława Twardzik


 


 

23 maja 2017

 

Warsztaty ekologiczne w ramach projektu "Polsko - czeska promocja zdrowia,

ekologii i spędzania czasu wolnego"

 

W ramach projektu „Polsko - czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu” 23 maja w naszej szkole partnerskiej odbyły się warsztaty ekologiczne. Głównym celem tego działania było podniesienie poziomu wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, a także ukazanie korzyści wynikających z ich zastosowania. W warsztatach udział wzięło 18 uczniów z Polski oraz 18 uczniów z Czech. Nasze działanie rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 od obejrzenia prezentacji multimedialnej w języku polskim i czeskim oraz trzech krótkich filmów przedstawiających sposoby uzyskania i wykorzystania energii słonecznej, wiatrowej i wodnej. Następnie   para polsko - czeska  układała puzzle o tematyce ekologicznej korzystając z tablicy multimedialnej. Po krótkiej przerwie śniadaniowej  uczniowie zostali podzieleni na 18 grup polsko - czeskich. Zadaniem każdej grupy było przeprowadzenie eksperymentów dla każdego rodzaju źródeł pozyskiwania energii odnawialnej (tj. wody, wiatru i słońca). Uczniowie zbudowali turbiny wiatrowe, pojazdy napędzane baterią akumulatorową,  pojazdy zasilane panelem słonecznym (fotowoltaicznym) oraz pojazdy napędzane silnikiem hydropneumatycznym. Te ostatnie dostarczyły wszystkim uczestnikom szczególnych emocji i wrażeń. Na zakończenie warsztatów każda grupa zaprezentowała swoją pracę. W dalszej kolejności zorganizowany został piknik połączony z grami i zabawami na świeżym powietrzu. Ostatnim wyzwaniem dla uczestników tego działania było przejście ekologicznego toru przeszkód. Wcześniej wyznaczone drużyny zmierzyły się z zadaniami dotyczącymi poruszanej wcześniej problematyki. Zadaniem każdej drużyny było jak najszybsze wykonanie zadań umieszczonych na torze (m.in. rebusy, puzzle, labirynty sprawnościowe). Na koniec trzy najlepsze drużyny otrzymały nagrody, a wszyscy uczestnicy - drobne upominki. O godzinie 14.00 pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Branki u Opavy i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rzuchowa.

 

 

 

Projekt pt.: "Polsko - Czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Kłobuch

Weronika Kłosek - Nosol

Mirosława Twardzik - koordynator projektu  

08 czerwca 2017

 

Spotkanie podsumowujące projekt "Polsko - czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu"

 

8 czerwca 2017 roku zakończyliśmy realizację projektu "Polsko - czeska promocja zdrowia, ekologii i spędzania wolnego czasu" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa "Przekraczamy granice". Projekt był realizowany od października 2016 r. do czerwca br. Odbyło się osiem działań, w realizację których zaangażowani byli  uczniowie klas I - VI oraz przedszkolaki z Zespołów Szkolno - Przedszkolnych w Rzuchowie i Brance u Opavy.

            W spotkaniu podsumowującym uczestniczyło 20 uczniów z Polski i Czech wraz z opiekunami oraz goście: Skarbnik Gminy Kornowac  - pani Beata Orc (w zastępstwie Wójta Gminy Grzegorza Niestroja), starosta Branki u Opavy - Radim Šnek, dyrektorzy szkół - pani Wanda Knura i  Jan Špička oraz przedstawiciele rodziców z Polski i Czech.

Po otwarciu spotkania przez Panią Dyrektor Wandę Knurę dzieci z Polski w pięknych strojach zakupionych w ramach projektu zaprezentowały inscenizację o tematyce ekologicznej "W bajkowym świecie ekobohaterów". Uczniowie z Branki u Opavy wystąpili przed publicznością w  tańcu, piosence oraz krótkich scenkach o żywiołach i chlebie.

W przerwie pomiędzy kolejnymi występami wyświetlony został film z przebiegu działań projektowych.

Po filmie po raz kolejny na scenę wystąpiły dzieci - Polacy przedstawili taniec żywiołów do piosenki Majki Jeżowskiej "Moja planeta"; Czesi zaprezentowali się w układzie gimnastycznym.

Następnie na ręce gości (pani skarbnik, pana starosty i dyrektora) zostały złożone przez Panią Dyrektor Wandę Knurę pamiątkowe albumy - fotorelacje z działań projektowych. Przy tej okazji padały zapewnienia o dalszej współpracy.

Zakończeniem oficjalnej części spotkania było rozdanie wszystkim obecnym pamiątkowych gadżetów oraz ulotek.

Ostatnim punktem spotkania był piknik przygotowany na terenie szkoły. Dzieci odpoczywały na kocach, a dorośli wspominali zrealizowane projekty i snuli plany dotyczące przyszłej współpracy.

I tak miło upłynął czas, aż trudno uwierzyć, że kolejny projekt już za nami.

 

 

 

 

 

 


      

 

 

 

 

 

 

 

 

Mirosława Twardzik, koordynator projektu

Tatiana Koczy


covid
DBI
Nie truj sąsiada