AAA
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rzuchowie
"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej". Janusz Korczak

"Polsko - Czeska przygoda z nauką"

5 września 2013 roku delegacja naszej szkoły w osobach: pani dyrektor Wandy Knura oraz koordynatora projektu Mirosławy Twardzik odwiedziła partnerską szkołę w Brance u Opavy. Było to już kolejne spotkanie związane z pracami nad projektem "Polsko - Czeska Przygoda z Nauką" w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia. W trakcie spotkania, które odbywało się w niezwykle przyjemnej atmosferze, zostały podpisane dokumenty potrzebne do złożenia wniosku projektu. Gospodarze oprowadzili naszą delegację po szkole, miejscowości, urzędzie gminy oraz okolicy ( malowniczy zamek w Hradcu nad Morawicą) oraz zapoznali  nas z funkcjonowaniem szkoły.  Wymieniono uwagi dotyczące różnic i podobieństw w organizacji wewnętrznej obu placówek. Było to bardzo przyjemne i owocne spotkanie.

                                                         

                                                     

 


 

Kolejna wizyta w Brance

 

28 września nasza zaprzyjaźniona szkoła podstawowa w Brance u Opavy obchodziła 100 lat istnienia. Zostaliśmy zaproszeni na tę uroczystość. W trakcie obchodów została odsłonięta pamiątkowa tablica. W czasie uroczystości swoje przemówienia wygłosili pan starosta Branki - Radim Snek oraz pani dyrektor - Hana Satalova. Następnie podziwialiśmy występy dzieci oraz repertuar orkiestry dętej. Można było również zobaczyć
wystawę zdjęć z historii szkoły.
Szkoła w Brance to piękne miejsce, przyjazne dzieciom, pełne życzliwych ludzi - życzymy jej następnych 100 lat.

 

       

         

    


 

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rzuchowie we współpracy z Základni škola w Brance u Opawy rozpoczął realizację projektu "Polsko - Czeska przygoda z nauką" współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz budżetu państwa RP w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
W projekcie zaplanowano cztery działania:
I działanie - wycieczka do muzeum przemysłowego U6 w Ostravie - Witkovicach
II działanie - współpraca on-line za pomocą sieci Internet
III działanie - "Dzień Wesołej Matematyki"
IV działanie - Dzień "Škola hrou".

11 kwietnia 2014 roku zorganizowana została wycieczka do Ostrawy - Vitkovic na terenie Republiki Czeskiej. W tym działaniu wzięło udział 36 osób (25 z Polski i 11 z Czech).
Uczestnicy odwiedzili muzeum przemysłowe 'Mały Świat Techniki' znajdujące się na terenie Dolnego Obszaru Vitkovice w Ostrawie.
Ten wyjątkowy obszar przemysłowy wpisany został na listę Europejskiego Dziedzictwa Kultury. W trakcie zwiedzania hali U6 dzieci mogły zapoznać się ze zdobyczami techniki, poznać ich działanie i zastosowanie, np. obejrzeć proces wytwarzania energii elektrycznej, wszystkie rodzaje silników od maszyny parowej i dmuchawy gazowej do silnika elektrycznego i spalinowego. Nie lada gratką była część muzeum poświęcona motoryzacji, w której to części uczniowie spędzili zdecydowanie najwięcej czasu.
Zabawie i radości nie było granic, co z resztą widać na zdjęciach.
Po "lekcji" techniki i nauki przyszedł czas na wspólny posiłek, w trakcie którego nasze dzieci nawiązały rozmowy z uczniami ze szkoły w Brance. Efektem rozmów, wybuchów śmiechu, gestykulacji było wymienienie się adresami mailowymi, które na pewno będą przydatne chociażby przy realizacji działania II.
Na zakończenie wszyscy zwiedziliśmy budynek szkoły w Brance. Dzieciom najbardziej spodobały się klasy wyposażone w tablice multimedialne oraz świetlica usytuowana na poddaszu szkoły.
Myślę, że wszyscy wiele zyskaliśmy dzięki temu integracyjnemu wyjazdowi; na pewno zostały też przełamane bariery językowe, a aktywnie zdobyta wiedza na długo pozostanie w naszych głowach.

 

           

           

           

           

 


 

W maju 2014 roku zrealizowane zostało działanie II - współpraca on - line - w którym szkoły miały do wykonania następujące zadania:
Zad. 1
Należało zaprojektować i wykonać folder, w którym zamieszczona została zwięzła notatka na temat szkoły i miejscowości, a także informacje o 3 - 4 miejscach (obiektach, np. fabryka, muzeum) znajdujących się w okolicach szkoły, w których znajdziemy zdobycze techniki.
Zad.2
Przygotować 3 propozycje działań (spotkań) po zakończeniu projektu, np. propozycja wspólnego wyjazdu na wycieczkę  (należało oszacować koszt takiej wycieczki oraz ułożyć szczegółowy program).
Zad. 3
Zaprojektować i wydrukować pocztówki.
W działanie zaangażowanych było w sumie 35 osób.

 

           

               

           

 

           

 

 


 

20 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej w Rzuchowie odbyło się III działanie; wzięło w nim udział 20 uczniów i 3 nauczycieli.
W piątkowe przedpołudnie uczniowie z Polski i Czech połączyli w nietypowy sposób sprawdzian wiedzy matematycznej z innymi dziedzinami nauki oraz wspólną zabawą. Zorganizowano następujące zabawy:
- Matematyczny tor przeszkód – turniej drużynowy, w czasie którego uczestnicy wykonali zadania matematyczne połączone z elementami gimnastyki.
- Rysowanie cyrklem – konkurs plastyczny, w którym rysunek na dowolny temat wykonany jest wyłącznie za pomocą cyrkla.
- Mały konstruktor - za pomocą gry edukacyjnej Bamp drużyny budowały skomplikowane i ciekawe konstrukcje przestrzenne.
Na zakończenie tego działania odbyły się półtoragodzinne warsztaty, w czasie których z gotowych materiałów przywiezionych przez szkołę z Branki (przygotowanych w dowolnym edytorze tekstu) dzieci wspólnie z kolegami z Polski tworzyli prezentacje multimedialne na temat: „10 największych wynalazków w historii”.

Czeskim przyjaciołom bardzo spodobało się nasze szkolne boisko i dlatego w wolnej chwili zupełnie spontanicznie i z prawdziwą przyjemnością rozegrali międzynarodowy mecz piłki nożnej z kolegami z Polski.
W tym niezwykle zajmującym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć przepysznego poczęstunku w postaci pizzy.
Około godziny 14.30 w wakacyjnych już nastrojach pożegnaliśmy Czechów.

                 

           

           

           

 


 

3 października 2014r. odbyło się czwarte, ostatnie, działanie w ramach mikroprojektu pt. "Polsko - Czeska przygoda z nauką" współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz budżetu państwa RP w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
16 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami pojechało do partnerskiej szkoły w Brance u Opavy.
Po serdecznym powitaniu dzieci udały się na zwiedzanie szkoły, a następnie aktywnie uczestniczyły w lekcji matematyki z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, co było dla nich sporą atrakcją.
Czescy koledzy przygotowali również dużo ciekawych zabaw grupowych, np. układanie puzzli na czas, wyścig z piłeczką, rozdzielanie fasoli od cieciorki, taniec z piłeczką, układanie zapałek, odnajdywanie drogi w labiryncie.
Dzieci świetnie się bawiły, nawiązywały się rozmowy. Po "wyczerpujących" starciach grupowych oraz posiłku uczniowie wspólnie odpoczywali w świetlicy.
Na zakończenie uczestnicy projektu otrzymali upominki oraz gadżety z logo projektu.
Uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do Rzuchowa. W czerwcu 2015 roku planujemy (już poza projektem) z naszymi czeskimi przyjaciółmi wspólne spotkania warsztatowe.

           

           

           

          

                                                                                                                                               Mirosława Twardzik

PROJEKT „POLSKO – CZESKA PRZYGODA Z NAUKĄ”

covid
DBI
Nie truj sąsiada