AAA
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rzuchowie
"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej". Janusz Korczak

"Polsko - Czeska podróż w czasie"

 

DZIAŁANIA DO REALIZACJI ZAPLANOWANE W RAMACH  PROGRAMU OPERACYJNEGO WSPÓŁPRACY

TRANSGRANICZNEJ  REPUBLIKA CZESKA - RZECZPOSPOLITA POLSKA  2007-2013

Współpraca ze szkołą w Czechach

 

Dnia 29.02. 2012 roku odbyło się w Szkole Podstawowej w Rzuchowie pierwsze spotkanie z przedstawicielami czeskiej szkoły z Novego Jičina z którymi nawiązano partnerską współpracę w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia. Goście z Czech  zostali oprowadzeni po szkole oraz zapoznali się z jej funkcjonowaniem, wymieniono także uwagi dotyczące różnic i podobieństw w organizacji wewnętrznej obu placówek. Przekazano także pomysły dotyczące realizacji projektu współpracy transgranicznej, podpisano dokument informujący o wspólnych działaniach i potwierdzający nawiązanie porozumienia. Wręczono także drobne upominki.

Działanie I                     

Wycieczka do Jura Parku w Krasiejowie na Opolszczyźnie ( kwiecień/maj 2013 roku). Uczestnicy odbędą podróż multimedialnym tunelem czasu przez miliardy lat istnienia Wszechświata z zastosowaniem najnowocześniejszej techniki operującej obrazem i dźwiękiem. Odwiedzą oceanarium prehistoryczne, przejdą ścieżką dydaktyczną wzdłuż której ustawione są modele dinozaurów oraz tablice informacyjne, które pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę na temat ery mezozoicznej. Uczestnicy wezmą także udział w spotkaniu muzealnym gdzie poznają pracę paleontologa oraz będą uczestnikami warsztatów plastyczno-paleontologicznych.

Działanie II

Sportowe zmagania stylizowane na igrzyskach starożytnych w partnerskiej szkole w Novým Jičínie (maj/czerwiec 2013). Rozpoczęciem imprezy będzie przemarsz uczniów obu szkół z transparentami i flagami obu państw oraz Unii Europejskiej i zapalenie pochodni symbolizującej znicz olimpijski. Wybrani reprezentacji szkół wystąpią w strojach wzorowanych na ubiorze greckim. Rywalizacja uczniów rozegrana będzie w konkurencjach  przeciągania liny, rzucie piłką lekarską, skoku z miejsca, sztafecie, oraz drużynowych rozgrywkach w dwa ognie. Zwieńczeniem polsko – czeskiego spotkania będą gry i zabawy zaproponowane przez czeskiego partnera w mieszanych zespołach.

Działanie III

Warsztaty artystyczne w technice witrażowej odbędą się w Szkole Podstawowej w Rzuchowie (wrzesień/październik 2013). Podczas wspólnej pracy uczniów, z pomocą opiekunów polsko – czeskich powstanie słowniczek, który ułatwi kontakty partnerskich szkół.

Działanie IV

Zaplanowano podsumowanie współpracy polsko – czeskiej prezentacją filmu nagranego podczas realizacji wszystkich działań, pokazem fotografii, wręczeniem pamiątkowej kroniki oraz słowniczka polsko – czeskiego. Spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej w Rzuchowie (październik/listopad 2013)

 

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa

„Przekraczamy Granice”

 


Pierwsze działanie w ramach projektu „Polsko-czeska podróż w czasie” już za nami!

 

Wspólna wycieczka uczniów naszej szkoły oraz uczniów z Novego Jičína do Jura Parku w Krasiejowie zakończona pomyślnie, lody zostały przełamane. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

           

 

 

 


II DZIAŁANIE POLSKO – CZESKIE ZAKOŃCZONE SUKCESEM

14 maja 2013 roku grupa uczniów z Rzuchowa wraz z opiekunami udała się do zaprzyjaźnionej szkoły w Novým Jičínie. Jako że projekt, który wspólnie realizujemy, nosi tytuł „Polsko – czeska podróż w czasie”, przenieśliśmy się na moment do starożytnej Grecji, aby spróbować swoich sił w olimpiadzie sportowej. Na początku powitano wszystkich uczestników, a  Dyrektor tamtejszej szkoły zapalił symboliczny znicz olimpijski i przekazał go uczniowi otwierającemu pochód. Za nim ustawiły się trzy uczennice w strojach greckich,  po czym nastąpił przemarsz reprezentantów obu szkół z transparentami. Uczniowie rywalizowali w kilku konkurencjach, które dostarczyły im wiele radości i uśmiechu, dzieci prezentowały prawdziwie sportowe postawy i konkurowały w duchu zasad fair play. Najwięcej emocji przyniosły rozgrywki drużynowe w dwa ognie, w których wygrała drużyna z Czech oraz przeciąganie liny, w których zwycięstwo odniosła drużyna z Polski. Gry i zabawy integracyjne przygotowane przez czeskiego partnera również były bardzo interesujące. Uczniowie mieli okazję do dialogu i świetnie tę okazję wykorzystali. Zwycięzcy zostali usytuowani na przygotowanym podium i obdarowani wspaniałymi nagrodami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali drobne upominki i dyplomy. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie będzie również  udane i przyniesie uczestnikom wiele zadowolenia.

 

              

 

 


III DZIAŁANIE POLSKO-CZESKIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

W ramach realizowanego projektu „POLSKO – CZESKA PODRÓŻ W CZASIE” 26.09.2013r. gościliśmy w naszej szkole uczniów wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły z Novego Jicina, aby wspólnie zająć się sztuką witrażu. Uczniowie zostali przydzieleni do stolików w sposób mieszany, co ułatwiło pokonywanie barier językowych i umożliwiło wzajemne kontakty. Z przygotowanych różnorodnych wzorów witrażowych każdy z uczniów wybrał coś dla siebie i z pełnym zaangażowaniem wszyscy zabrali się do pracy, efektem której będzie zorganizowana wkrótce wystawa szkieł witrażowych. Wspólne kolejne spotkanie było również okazją do stworzenia roboczej wersji słowniczka polsko – czeskiego. Uczniowie otrzymali obrazki przedstawiające różne osoby, przedmioty oraz miejsca, mieli je podpisać w dwóch językach; dodatkowo zadaniem grup było wypisanie jak największej liczby słów związanych m.in. z porami roku, częściami ciała, nazwami barw, przyrodą. Zadanie to przyniosło uczniom i opiekunom wiele emocji, radości i zadowolenia. Uczniowie obu szkół doskonale sobie poradzili z wymianą słówek. Doszli też do wniosku, że nasze języki mają ze sobą wiele wspólnego. Po zakończonych pracach wszyscy udali się na wspólny posiłek, rozdano drobne upominki, dyplomy i gadżety promujące realizowany projekt. Część uczniów wymieniła się także adresami. Na koniec podziękowano wszystkim za udział w warsztatach i pożegnano grupę z Czech.

 

      

         

 

 


IV DZIAŁANIE POLSKO-CZESKA PODRÓŻ W CZASIE

21 listopada 2013 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rzuchowie odbędzie się  czwarte, ostatnie działanie w ramach realizowanego projektu „Polsko – czeska podróż w czasie”. Będzie to podsumowanie polsko – czeskiej współpracy, na które zostali zaproszeni przedstawiciele szkoły partnerskiej z Novégo Jičína - Dyrektor Ladislav Pospech oraz nauczyciele zaangażowani w organizację działań projektu. Stronę polską będą reprezentować przedstawiciele Urzędu Gminy Kornowac: pan Grzegorz Niestrój - Wójt Gminy oraz pan Michał Krasek, a także Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rzuchowie pani Wanda Knura, nauczyciele biorący udział w  projekcie, jak również wybrani rodzice. Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu nagranego w trakcie realizacji wszystkich działań, pokaz fotografii i wystawa prac witrażowych wykonanych podczas III działania; nastąpi wręczenie stronie czeskiej pamiątkowej kroniki oraz słowniczka polsko – czeskiego powstałego w trakcie warsztatów artystycznych.

 

 

                                                                                                                                          Izabela Wszołek – koordynator projektu

 

 

 

 

 

 

 

covid
DBI
Nie truj sąsiada